Geniální dílo...! / ?  ...část 2.

Pokračujeme dál v anketě (část 1.). A na jaké otázky jsem se ptal lidí ze světa UG i přátel?

1) Domníváte se, zda je ještě možné ve stylové škatulce Hard And Heavy, vytvořit "geniální" dílo, jenž bude udávat chod rockových či metalových dějin?

2) Jaká hudební nahrávka minulosti, dle Vás, by si zasloužila označení - geniální ?

Zde je tedy v pořadí druhá série odpovědí. Bavte se...


Pavel Merkl ( PAYO webzine, EXISTENCE)

ANO, myslím si, že lze ještě stále vytvořit v daném žánru "geniální" dílo. I proto mě stále baví objevovat nové kapely, i se těšit na nové nahrávky zaběhlých kapel.

Tak tohle je hodně těžká otázka, pro mě "geniálních" nahrávek je mnoho. Určitě bych mezi ně zařadil následující (od některých kapel bych zařadil mnohem více desek, ale nakonec jsem vždy vybral od každého pro mě tu nejmilejší):
AFTER THE BURIAL -Forging A Future Self
AMORPHIS -Tales From The Thousand Lakes
ANATHEMA - Crestfallen
ATHEIST -Unquestionable Presence
CARCASS -Heartwork
COPROFAGO - Unorthodox Creative Criteria
CULT OF LUNA- Salvation
CYNIC - Focus
DEATH - Symbolic
DISHARMONIC ORCHESTRA - Pleasuredome
DISMEMBER - Like An Ever Flowing Stream
EMPYRIUM - Weiland
ENTOMBED - Clandestine
IRON MAIDEN - Seventh Son Of A Seventh Son
ISIS - Panopticon
KATATONIA - The Great Cold Distance
KREATOR - Renewal
LOUDBLAST -Sublime Dementia
MASTER'S HAMMER - Ritual
MESHUGGAH - I
MOONSPELL - Irreligious
MY DYING BRIDE - Turn Loose The Swans
NECROPHAGIST - Epitaph
NEGLECTED FIELDS -Mephisto Lettonica
NILE - Black Seeds Of Vengeance
NOCTURNUS -The Key
NOEKK - The Water Sprite
NOVEMBRE -Materia
ON THORNS I LAY - Future Narcotic (Complete Version)
OPETH - Damnation
ORPHANAGE - Driven
ORPHANED LAND - El Norra Alila
PARADISE LOST - Gothic
PESTILENCE - Testimony Of The Ancients
PHLEBOTOMIZED - Skycontact
PYOGENESIS - Sweet X-Rated Nothings
SADDIST - Tribe
SATURNUS - Veronika Decides To Die
SEPTIC FLESH - Revolution DNA
SIKTH - Death Of A Dead Day
SLAYER- Seasons In The Abyss
SYSTEM OF A DOWN - Mezmerize
TEXTURES - Polars
The GATHERING- How To Measure A Planet?
TIAMAT - Wildhoney
TOURNIQUET -Microscopic View Of A Telescopic Realm


Hirax (LUNATIC GODS)

Jasne ze ano. Nikdy nehovor nikdy. Dokazom je Nirvana, ktorá poslala do "čava" celú vlnu street a glam rocku behom hodiny. A kto by cakal, ze to dokazu traja chlapci vo svetroch?

Je to toho strašne vela. Nenachadzam odvahu vyzdvihnut jeden album nad dalšiu desiatku skvostov. To by bola uražka.
 


Vláďa Prokoš (FLESHLESS)

Určitě je zde hodně seskupení, které mají takový potenciál a určitě se zde zase objeví nějaká dalši kapela, které tvou jmenovanou hudební škatulku doplní.

Za geniální a silně přelomový počítám první demosnímek CRYPTOPSY - Ungentle Exhumation.
 


Radim Póčik (RUM zine)

No tak jsem se na to podíval a vůbec nevím jak tě tohle zase napadlo a nevím, jestli si vůbec mám troufnout odpovědět. V takovéto společnosti samých muzikantů... no tak dobře. Takže k té první otázce: no mám v tomto směru jisté pochyby a i kdyby se taková deska vyskytla, dost pochybuju o tom, že by s něčím hnula. Ovlivnila by asi lidi, kteří se o scénu Hard and Heavy zajímají, a nebo právě taky vůbec ne. Je to těžké, ale já stále čekám a stárnu...i když je jasný, že určité milníky existují. Věci od DEATH, DEICIDE, CANNIBAL CORPSE, KATAKLYSM, BRUTAL TRUTH, NAPALM DEATH.... pro mě osobně je to split GRIDE/LIES & DISTRUSTS (trochu patriotismu neuškodí), a nebo LYKATHEA AFLAME – Elvenefris!

K druhé otázce: geniální - co to je? No, kdybych to bral podle sebe, tak se to každý měsíc bude jisto jistě měnit. Je těžké napsat jen jednu, bylo by jich spoustu. Od KING CRIMSON, TOOLl, PRIMUS, FAITH NO MORE, MR. BUNGLE, BAD BRAINS ..... až po české FLAMENGO, DUNAJ, MICHAEL'S UNCLE, PRAŽSKÝ VÝBĚR, PLUTO, PESHATA, MODRÝ EFEKT....fakt se nedá jedna určit. Pro každého je to jiná, ať už je to tím jak je starý, a nebo mladý. Člověku se časem začínají líbit věci, které se mu předtím nikdy nelíbily, a nebo je tvrdošíjně odmítal jako poslouchatelné vůbec připustit. Důležitý je hlavně zápal a chuť hledat, nutkání, které tě dostane a už se ho nezbavíš. Myslím, že víš o čem mluvím...
 


Igor Hubík (ROOT)

S něčím novým, podle mnohých geniálním přišli třeba RAMMSTEIN nebo KORN a asi lze říct, že jsou dostatečně „Hard and Heavy“. Každý to samozřejmě vidí jinak, pro mě je geniální nová INSANIA, i když chod rockových dějin udávat nejspíš nebude.

METALLICA – „Master Of Puppets“
 


ENDLESS (na názorech se podílela celá kapela)

Ahojte, myslíme si, že ano.

OPETH-Black Water Park a OCEAN MACHINE-Biomech
 


Krusty (FORGOTTEN SILENCE)

Proč ne? Sice se říká a víceméně je pravdou, že už asi vše bylo zkomponováno, nahráno a nazvučeno....ale pár bílých míst by se ještě jistě našlo. Jen si vezmi jak scénou zamávala NIRVANA a grunge. Potom nu-metal... Já vím, že jsou to trendy, které se střídají jako jaro, léto, podzim a zima...ale „udávaly chod rockových či metalových dějin“. A o to tu jde. Tudíž určitě se jednou zase něco takového natočí. Ale budeme se samozřejmě pohybovat pořád v mantinelech rockového žánru.

Toho je hodně. Jde také o to, jestli ji za geniální považuji já osobně nebo celosvětová hudební žurnalistika. S klidným svědomím ale můžu jmenovat YES a jejich Close To The Edge, FAITH NO MORE a Angel Dust nebo třeba MORBID ANGEL „Blessed Are The Sick“. Z poslední doby rozhodně KORN a jejich „Untitled“. Záměrně uvádím alba, která posunula vůbec myšlení a nazírání na příslušný styl. Jmenovat svoje oblíbená „geniální“ alba – byli bychom tu do večera (tak dobrá....třeba TIAMAT – Clouds, BAHORY- Blood Fire Death, KING DIAMOND - Abigail, MERCYFUL FATE - Don´t Break The Oath, PORCUPINE TREE - In Absentia...
 


Lerry (SCENERY)

Možné je všechno :o) Zvláště,když muzika či umění je tak abstraktní pojem.

Kapela: MAGELAN a album Impossible figures.
 


Jirka Holub (Pigeonshit Agency)

Kdyby si to dříve nemysleli hudebníci, těžko bychom dnes poslouchali skvosty od PINK FLOYD, DOORS, LED ZEPELLIN, JOY DIVISION, IRON MAIDEN, CYNIC a spousty dalších.. moje odpověď je tedy ANO! Domnívám, pořád je co zlepšovat a vymýšlet. Jen to bude v oblasti rocku stále těžší..

Geniální? Můj favorit jsou šlágry od MASTER'S HAMMER. Dílo, které mě pokaždé překvapí, baví mě, je dostatečně vyšinuté, jiné..jinak asi první alba průkopníků rockových/ metalových stylů, na které všichni přísaháme. Můžeme najít daleko lepší součastníky, ale ti už první nikdy nebudou. Budoucnost možná vidím v prolínání stylů, zdánlivě nepropojitelných, kde však budou vždy zřejmé (a převládat) rockové základy, především by však měla hudba plnit svůj základní smysl: líbit se, bavit, vzdělávat, pomáhat komunikovat, obohacovat... genialita je pak myslím podružná..:-)
 


Siki (Euthanasia)

Jakmile si přečteš odpověď na druhou otázku, tak nebudeš překvapen, když napíšu, že bych žádné album "populární" hudby nenazval geniálním...ale je spousta desek, které jsou pro mě nenahraditelné a tzv. věčné...

Geniální jsou díla mistrů klasické hudby - Beethoven, Mozart, Bach, Dvořák..., ale když mám zabrousit i do "rockové" hudby, napadá mě Hendrix. Sice ho moc neposlouchám, bohužel, ale připadne mi, že se k té genialitě hodí...
 


Hrabě R.X. Thámo (BRATRSTVO LUNY)
Obecně vždycky je prostor pro vývoj a genialitu či její záblesk. Určitě i v okamžiku kdy se zdá prostor neskonale těsný. Je otázka škatulek, co si kdo pod jakým termínem představuje. Dnešní moderní záplava všemožných přívlastků a "originálních" termínů pojmenovávajících stylové zařazení jednotlivých kapel narušuje zavedené pořádky jen na oko. Je to taková anarchie ve fungující demokracii:-)... Určitě se dočkáme přelomových děl, možná ale ty kategorie hudebních žánrů budou už nazývány jinak...

Nejsem hudební dějepisec, ani publicista či muzikant, který zná a dokáže označit skutečné žánrové zlomy, invenci či dokonce genialitu. Pokud zůstaneme u kategorie Rock, Hard And Heavy, jak asi zamýšlíš, nebojím se označit slovem geniální debutové album IRON MAIDEN. Bez nějaké hlubšího historického kontextu vzývám jako geniální nahrávky třeba tyto: TIAMAT - Wildhoney, ANATHEMA - The Silent Enigma a Eternity, PARADISE LOST - Icon, BLIND GUARDIAN - Somewhere Far Beyond, IRON MAIDEN - Sevent Son Of The Advent Son, HELLOWEEN - "Keeper of The Seven Keys,GUNS ´N ROSES - Use your Illusion, FAITH NO MORE - Angel Dust, BATHORY - Hammerheart, NIRVANA -Nevermind, THE SISTERS OF MERCY -First and Last And Always, MOONSPELL -Wolfheart, MY DYING BRIDE - The Angel And Dark River, KING DIAMOND -The Eye, METALLICA - Metallica, SAMAEL - Passage......a abych byl patriot u nás CITRON - Radegast....a co se týče rocku, tak XIII.STOLETÍ - Gotika.......
 


ALLeš (autor ankety)

Ty si tedy vymýšlíš věci? A dokázal bys vůbec na ty svoje otázky odpovědět?
... I tohle byly postřehy od Vás, odpovídajících. Proto teď splácím svůj dluh a také já odpovídám na dvě položené otázky… K té první: osobně se těším na další hudební vývoj, který určitě přinese spoustu skvělých nahrávek, nicméně si myslím, že k nějakému „velkému třesku“ zřejmě nedojde. Spíše se objeví nové hudební trendy, které půjdou ruku v ruce s trhem.

A jaká hudební díla považuji za geniální? Bylo by jich opravdu strašně moc a některá jména tady už zazněla několikrát. Nicméně já osobně za geniální považuji alba, která výhradně položila kameny, jenž jsou charakteristické pro daný hudební styl. Proto bych vybral určitě alba od FAITH NO MORE, NINE INCH NAILS, ALICE IN CHAINS, DEATH, případně od THE SISTERS OF MERCY. U nás bych tento titul přisoudil PRAŽSKÉMU VÝBĚRU, ARAKAINU a v novodobé metalové době třeba kapelám jako DARK GAMBALLE, FORGOTTEN SILENCE a LYKATHEA AFLAME…. No a pak už by následoval výčet kapel a alb, jenž totálně sestřelili mě osobně....a ten by byl hodně dlouhý :)
 


Závěrem děkuji všem osobám, jenž jsem měl tu čest oslovit. Myslím, že jsme si touto anketou určitě vzájemně rozšířili obzory a předali nejeden hudební typ…

ALL