Přátelé,

je to až k nevíře, ale je to opravdu tak. RUM zine (potažmo R.U.M. zine) se v těchto dnech dožívá desátých narozenin. 10 let! Je to hodně i málo, každopádně na počátku toho všeho stála jedna sklenka RUMU. Tehdy jsem ji sklopil s Markem „Mardukem“ Švajdou a po několika větách jsme oba zjistili, že nás pojí jedna stejná úchylka. Ne, nebyl to chlast, ale METALOVÝ UNDERGROUND! Následně potom zakládáme fanzine s oficiálním názvem R.U.M. zine. Nejsme ale pouze dva. Společnou myšlenku sdílel také náš kamarád, Martin Jílek, zvaný „Butchercorpse“. Jeho nadšení sice nevydrželo dlouho, ovšem jak pravil Marduk, do historie se zapsala jeho kultovní recenze na kazetu od grindové smečky AGRRESSIVE TYRANTS – „Žužlání klitorisu zdechlé narkomanky“. Myslím, že ji lze ještě dnes dohledat na tomto webu. Osobně mě hodně mrzí, že v současné době o Martinovi nevím prakticky nic, snad se ještě někdy střetneme. Jestli si tohle někdy přečteš, určitě mi napiš na maila!!!!!

Zine jsme tedy rozjeli prakticky ve dvojici. Naším cílem nikdy nebylo někoho oslňovat, zkrátka jsem dělali to, co nás baví. S Mardukem jsme si při tvorbě materiálů užili spoustu legrace, těch zážitků je celá řada (viz. vložená příloha s PAYO magazínu, pro který jsme poskytovali rozhovor). S Mardukem jsme společně vydali deset xeroxových čísel a vrcholem našeho snažení bylo vydání CD kompilace, která mimo zúčastněných kapel, obsahuje ještě masivní CD-ROM stopu se všemi vydanými čísly a dalšími bonusy (další rozhovory, reporty, mp3 ....atd.). Náklad této kompilace je dosud rozebrán, nicméně v současné době pracuji na její reinkarnaci.

V průběhu dalších let se Mardukova stopa z RUM zinu poněkud vytratila, nicméně se stále střetáváme. Pevněvně věřím, že se Marduk někdy k nějakému tomu článečku dostane. Další důležitou (a prakticky nezastupitelnou) personou RUM zinu je Petr „Gory“ Gorecký. To on byl iniciátorem přechodu RUMu do netové podoby, a to už v době, kdy se většina lidí s internetem teprve seznamovala. Gory posléze začal přispívat také coby redaktor a já jsem velmi rád, že tímto způsobem celý web oživil. Navíc fungujeme dodnes a Gory na tom má velkou zásluhu.

Zhruba před rokem jsem do redakčního mini-teamu přidružil také mého skvělého kamaráda, Radima Póčika. Radim sice nepíše s takovou intenzitou, sám sebe kritizuje za lenost, ovšem RUM zine nikdy nebyl o nějakém „nucení“. Zkrátka je to záliba a pokud ji s námi budete sdílet i Vy, budeme jen rádi!

Jenže nejen psaní a web je RUM zine. Společně s Jirkou Holubem z PIGEONSHIT AGENCY se naše značka podílela na organizaci několika kralupských koncertů, o nichž jsme zde samozřejmě informovali. RUM zine je také částečně spojen s kultovním PAYO magazínem. Již dlouhou dobu působím jako redaktor tohoto webu a po nějaké době mě následoval také Gory. Jistou spojitost s RUMem má také mé působení v pořadu Hard And Heavy na rádiu Beat, kde vypomáhám Dejvymu Krédlovi, což je další osoba, na kterou rozhodně nedám dopustit! Nu a v nedávném čase jsem také zapustil kořeny v MORTEM zinu, což je web mladých a nadějných borečků, jenž se povětšinou zabývají black metalem a jeho dalšími subžánry.

A co nás čeká v budoucnosti? Osobně bych chtěl napsat zase nějaké články, budeme určitě zveřejňovat veškeré hudební novinky, někdy v budoucnu možná dojde i k nějaké inovaci webu (to třeba osvětlí Gory - nebo radši ne.. Když to pak přijde, bude to snad příjemné překvapení-pozn.Gory). Každopádně RUM zine nikdy nebude „honička za nejčastější aktualizací“ apod. Naše životy jsou natolik košaté, že některé věci zkrátka nestíháme. Jsem rád, že nejsme otroky naší vlastní záliby, alespoň tedy, co se týče RUM zinu. Už nějakou dobu nás pojí přátelství a vzájemná úcta. Pravda, každý žijeme svůj vlastní život, který třeba v některých ohledech není jednoduchý, ovšem máme jednu věc, která nás SPOJUJE! Tohle už nám zkrátka nikdo nevezme a ani neodpáře....

DĚKUJU VŠEM LIDEM, KTEŘÍ NÁM POMÁHALI A POMÁHAJÍ !

....a teď už HAPPY FUCKING BIRTDAY !!!

Deset let bych chtěl oslavit vzpomínkami na časy dávno minulé, a proto jsem zaštrachal v archívu a vybral několik fotek. Zde je první várka. Takhle to všechno vzniklo.... připomínám ještě, že kvalita obrázků je přímo úměrná době vzniku....)


SEPULTURU jsme určitě poslouchali všichni...R.U.M. před vznikem (rok 1998)...


Možná úplně první společná RUM fotka. S Mardukem stojíme před „Barčou“, tehdy jsme byli na ARAKAINU... (rok 1999)


Tohle je after party po pražském koncertu KRABATHORU u mé kamarádky, Inky Havlové (rok 1999)


První neoficiální RUM party se konala v Josefově Dole v Jizerských Horách. Myslím, že to bylo v roce 1999...jak by řekl Marduk: „trochu jsme amputovali...“ :)


...a zajezdili na prknech...


Zde předvádím Mardukovi, kterak zpívá Axl Rose...sousedi z vedlejšího pokoje však pro mou zapálenost neměli vůbec žádné pochopení. To víte...tři hodiny v noci...:)


Dalším členem redakce se stal Gory, se kterým společnou káru táhnem dál...


Gory je zkrátka fešák...


Na jednom z Obscene Extreme festivalů. Zleva Marduk, Gory a kamarád Láďa Zámečník.


S Mardukem na kladenské pařbě u Radima Póčika....


Z pohledu současného je tato fotka opravdu pikantní. Zleva: David Janata (tehdy ještě DARK FUTURE, HLENOHNIS), Radim Póčik (HLENOHNIS), ALLeš (R.U.M.zine, HLENOHNIS) a Martin Jílek (R.U.M. zine). Rok 2000.


S Radimem při rozboru hudební scény. Během společných školních let jsme prakticky nedělali nic jiného. Tehdy ale ještě Radim netušil, že za nějakých sedm let bude součástí RUM zinu!


S touto fotkou jsem si vzpomněl na letní festivalové časy. Stačilo sbalit bágly a vyrazit...


… a tady je zrovna jeden z nich. Při posledním ročníku Nuclear Stormu jsme oslavili Radimovu „dvacítku“. Bylo to velmi veselé....:)


Fanouškem našich článků byl (a doufám, že stále je) David Janata, čerstvý to otec a zároveň kytarista KOHOUTKU.


Zřejmě mé poslední foto s Martinem Jílkem. Poté se naše životní cesty rozdělily. Snad se zas někdy někde potkáme....


S Mardukem na jednom z Obscenů...věřte, že jich bylo hodně...:)


S klukama z naší kapely HLENOHNIS. Stále hledáme vydavatele....:)


Na srazu zinařu v Brně (rok 2002). Zleva: Payo, IFA, ALL, Tom Sodom a Marduk)


Promo fotka z počátku milénia... ALL + Marduk!


Přátelství s Barnym z PERVERSIST!


Památeční foto z Brutalu Assault, který se konal v Přerově (rok 2001). Zleva: Veronika Valkošáková, ALL a Kapin ze skvělého fanzinu UNBLEMISHED!


Marduk v Polsku, nedaleko gothic městečka Bolków


Marduk a ALL při Castle Party v roce 2003.


Foto ze stejné akce. Do deníčku RUM kutilů se zlatým písmem zapisuje také Hrabě Ropotámo (dnes BRATRSTVO LUNY).


Polské slečny byly proškoleny českými hokejbalovými hochy....


Další spřízněné duše. Tomáš KAKY Merkl a Pavel PAYO Merkl....


Divoká akce ve Hvozdu u Konice. Zleva ALL, Payo, Igor Hubík (ROOT), schovaný Vlakin (INGROWING) a Marduk.


Po časové linii opět malinko zpět. Zběsilá jízda v Přerově s kámošem Whiskasem z kapely PERVERSIST.


Další retro- skupinová fotka z Hvozdu. Veronika Valkošáková, Mach (Cassiopeia zine), Payo, ALL a Marduk.


Rozkodrcaný OBLOMOV....:)

.... pokračování příště....

ALLeš