PROXIMITY = moderní metalová kapela z Prahy, která se nedávno představila na naší jubilejní PIGEON & SHIT & RUM party, kde zanechala velmi dobrý dojem. To byl dost dobrý důvod ke spáchání rozhovoru. Na mé otázky odpovídal bubeník Tomáš Fejt.

Čau Tome! Pro mnoho čtenářů budete jistě neznámým pojmem. Můžeš PROXIMITY v krátkosti představit? Vaše největší úspěchy, trapasy, skandály…
Ahoj. Historie PROXIMITY je v podstatě krátká a moc milníků neobsahuje :o) Vznikli jsme na začátku roku 2004, kolem bývalých kytaristů z rozpadnuvších se SCIENCE FICTION. Jmenovitě Martin Fialka a Karel Eremiáš. První jsem se k nim přidal já (Tomáš Fejt - bicí) a začali jsme takhle ve třech zkoušet nějaký věci, co měli kluci složený. Někdy kolem prázdnin jsem potkal zpěváka, Jirku Strejčka a pozval ho na zkoušku, kde už s námi zůstal. Původně jsme dokonce chtěli zpěvačku, která by zpívala něco na způsob NIGHTWISH, ale asi po třech pokusech jsme zjistili, že se nám to jednak moc nelíbí a druhak to nesedí k naší muzice. Asi za další dva měsíce se k nám přidal basák Tomáš Richter, takže cca po ¾ roce jsme měli komplet sestavu. V dubnu 2005 proběhl první koncert, a to v rámci soutěže regionálních kapel Polabský Decibel. Odehráli jsme nervózní set a ... vyhráli první místo :o)))) Začali jsme trochu koncertovat a dělat další materiál. Po nějaký době jsme se rozešli s kytaristou Karlem a zůstali jen ve čtyřech. Tak nám to sedí asi nejlíp. Od té doby se snažíme hrát, kde to jde. Poslední událostí je odchod našeho basáka po koncertě v Ponorce (prosinec 2006). Celkem nás to zasáhlo, byl to skvělej muzikant a kámoš. Stále hledáme náhradu. To je tak nějak ve zkratce asi všechno.

Jak členové PROXIMITY prožívali Vánoce a Silvestra? Padla nějaká ta lahvinka?
Každý jsme slavili Vánoce i Silvestra po svým. Koncert nebo společná akce se nekonala, nicméně lahvinka určitě padla na všech frontách :o)))

Často se hovoří o tom, že pražské kapely mají v lecčems výhodu. Jsou hodně na očích, mají kde hrát atd. Domníváš se, že tomu tak opravdu ve skutečnosti je? Nebo lépe řečeno, mají to „přespolní“ kapely oproti vám těžší?
Těžko říct. Nemám totiž srovnání, jak je náročný zařídit a propagovat koncerty za tím pomyslným polem. Výhoda Prahy, resp. větších měst obecně je asi v tom, že je víc možností, kde hrát. Že by ale pražský kapely byly víc na očích, se říct nedá. Plakáty na koncerty nebo upoutávky na net musíš umístit úplně stejně v Praze jako v Hrušovanech nad Jevišovkou. Nedá se ani říct, že by tu třeba na kapely chodilo víc lidí. Spíš bych tvrdil, že v menších městech. Tam ti na zábavu nebo metalový koncert přijde těch lidí víc, protože podle mého nejsou rozmazlený tím, že můžou každý den jít do deseti klubů.

Proximity v kralupské Ponorce

Před Vánoci jste se zúčastnili naší tradiční Pigeon & Shit & RUM party. Jak se vám v Kralupech líbilo?
Jednoznačně jedna z našich nejvydařenějších akcí! Ještě jsem nezažil, že by na nás lidi reagovali po druhý písničce tak jako v Ponorce! Nikdy předtím nás neslyšeli, a přesto skoro od začátku pařili. Prostě super! :o) Další věc byla i skvělá organizace a zázemí pro kapely. Profesionalita na každý straně! Byla by škoda, pokud by tahle akce měla být poslední!

To nás opravdu těší, že Jiří? Také jsem si všiml, že jste si skvěle padli do oka s ostatními dvěma kapelami. Jak se ti libí tvorba INSANIE a RHODIAN?
Obě kapely hrají super muziku, ale hlavně jsou v nich strašně fajn lidi! Určitě s nimi plánuji v budoucnu ještě něco udělat.

Do Ponorky přišlo cca. 80 lidí, což z dnešního pohledu není hodně, ale ani málo. Jak to vypadá s návštěvností vašich koncertů? Já mám pocit, že každým rokem je to s lidmi horší a horší…
S návštěvností musím bohužel souhlasit. Lidi jsou čím dál línější. V poslední době jen na nás chodí cca 50 lidí (což je v Praze v Kainu v pohodě), a když se k tomu přidá nějaká další kapela, tak je situace v podstatě podobná té v Kralupech.

Vaše hudba je na české poměry nezvykle originální. Vzniká u nás např. hodně brutal death metalových kapel, ale melodická škola se tak trochu vytrácí. Máš také ten pocit?
Ani moc ne, znám víc melodických kapel, než těch brutal-deathových, ale spíš to asi záleží na tom, v jakým stylu se pohybuješ, s jakými kapelami hraješ :o)

Mně osobně nejvíce připomínáte švédské krále SOILWORK, což je rozhodně kompliment. Jak se ti líbí tvorba této kapely, která zaznamenala ve svém vývoji několik zajímavých přemetů?
Jenoznačně BOMBA! Jejich poslední desky známe všichni v kapele nazpaměť :o)))

ProximityJasně, mám je také moc rád! A jak to vypadá s vaším nosičem? Jak je možné, že ještě nemáte ani žádné promoCD?
No, tak na tuhle otázku se celý rozhovor netěším! :o))) To je naše noční můra. Snažíme se promo dělat sami a doma, což se strašně vleče. Pořád s tím nějak nejsme spokojení. Ty tři věci na stránkách jsou tam už rok a začíná to být trochu trapný, takže je nejvyšší čas to nějak zlomit. Víc ti k tomu asi neřeknu :o)

Uvažujete třeba o tom, že byste nic oficiálně nevydávali a nechali své skladby k dispozici výhradně na netu? Některé kapely na tento způsob pomalu přcházejí. Jak se ti zamlouvá tento přístup?
Tak o tom popravdě moc neuvažujeme. Určitě chceme v budoucnu naše potencionální promo nabídnout některému z menších a nezávislých vydavatelů. Pro kapelu je vždycky lepší, mít někoho, kdo za tebou stojí. Než se tak ale stane, tak skladby na netu samozřejmě budou :o)

S propagací si příliš hlavu nelámete (alespoň mám ten pocit). Jak moc berete vážně hraní v kapele?
Hraní bereme hodně vážně, protože nás to hodně baví. A určitě máme ambice tuhle kapelu někam dotlačit. :o) Co se týče té propagace, tak bych neřekl, že si s ní hlavu příliš nelámeme. Pozvánky na naše koncerty najdeš na drtivý většině internetových metalových zinů, a také se snažíme věšet plakáty v klubech, ve kterých hrajeme, i když tady se jedná spíš o Prahu. Občas taky zkusíme nějakou soutěž, a nebo rádio...

Dost mě překvapil také váš vokalista Jirka. Skvěle zvládá jak čisté polohy, tak brutální zpěvy. Co říkáš na jeho projev?
Jirka je šikovnej, talentovanej a za jeho projevem si stojíme. Je to xicht naší muziky a stojí na něm polovina projevu kapely :o)

Jak bys zhodnotil politiku českých vydavatelských firem? Můžeš to vzít klidně od těch větších až po ty undergroundové…
Hmm, myslím si, že 99% český undergroundový scény nemá u zdejších major labelů šanci. Kapela může být sebeoriginálnější a hrát sebelíp, ale jak nemá její muzika komerční, resp. rádiový ambice, tak je to bez šance. Tady je to těžkej business a peníze určují všechna pravidla. U těch UG labelů je to myslím lepší, asi to není až tak moc o penězích a originální kapely, které mají samozřejmě i jistou úroveň, se tu chytit můžou. Je to ale zase jen o té muzice a lásce k ní. Rozhodně tu nikdo nemůže čekat, že by se metalovou muzikou mohl živit.

Zaujala tě v poslední době nějaká tuzemská nahrávka?
Milým překvapením pro mě bylo „moje objevení“ RHODIANů, ti mě chytli hodně. Další zajímavou kapelou, která stojí za zmínku, jsou určitě pražští WAVE a taky musím zmínit originální Pražáky EGOTRIP.

Moderní metalová hudba se v současnosti ubírá cestou křížení s elektronikou. Co říkáš na tento vývoj? Máš rád podobně zaměřené kapely?
Je to cesta, jak posunout metal zase o kousek dál. Nakonec skoro všechny metalový kapely nějakou elektroniku dneska používají. Je to další nástroj v kapele, který se dá využít. Mně se to samozřejmě líbí :o).

Sleduješ pravidelně některá hudební periodika či weby? Jak se ti líbí jejich čtivo?
Dá se říct, že čtu metalový weby skoro denně. Znáš to, přijdeš ráno do práce, dáš si kafe, přečteš si co je kde nového :o) Až si tohle přečte šéf, mám po prémiích! Je to fajn, že tyhle webu fungují. Není pak problém, mít o scéně dobrý přehled.

Na skýtá se otázka plánů a nových cílů… Co budete moci nabídnout svým fanouškům v roce 2007?
V první řadě bych chtěl smést ze stolu naší největší bolest a to je Promo CD. Pak už jenom hrát a snažit se být trochu víc vidět. Máme rozdělaný nový věci, který jsou fakt zabijácký, takže letos zase obohatíme náš playlist.

Díky moc za rozhovor. Přeji vše NEJ v roce 2007!
My děkujem za možnost zahrát si na Pigeon & Shit & RUM party a za prostor na tenhle rozhovor. Doufám, že ještě někdy něco společně podnikneme! :o) Mějte se fajn, poslouchejte muziku a choďte na koncerty! :o)
Zdraví Tomáš & PROXIMITY

Sestava:
Jirka Strejček - zpěv
Martin Fialka - kytara
Tomáš Fejt - bicí
Ex člen - Tomáš Richter- basa

www.proximity-music.com

ALLeš