„V zemi věčného ohně“

Další díl metalového putování nás přivádí do Chile, hornatého státu, kde velké procento lidí žije na hranici chudoby. Metalová scéna je tu však nečekaně hojně rozšířená a setkává se s velkými ohlasy šílených fandů,o jejichž pogování vyprávěla nejedna evropská kapela. V tomto profilu se vám pokusím představit spolek říkající si HETROERTZEN, působící na tamní undergroundové scéně už vcelku dlouhou dobu…

Základní údaje o Chile:
Rozloha: 756 750 km2
Státní zřízení: republika
Hlavní město: Santiago de Chile (4.6 mil. obyv.)
Počet obyvatel (2006 odhad): 16 432 674
Náboženství: římští katolíci 89 %, protestanti 11 %, židé NEGL %
Úřední jazyk: španělština
Měna: chilské peso (CLP) = 100 centavů
(další info na CS-wikipedii, EN-wikipedii)

Než se dostanu k představení výše zmíněné kapely, poskytl bych něco málo informací o státu jako takovém. Chile zaujímá úzký a hornatý pruh území podél jihozápadního pobřeží Jižní Ameriky. Byla to jedna z prvních jihoamerických zemí, která rozvinula svůj systém, týkající se hospodářství, politiky a demokracie vůbec. Pikantní je samozřejmě neobvyklý a dopravně nevýhodný tvar území (průměrná šířka země je asi 160 kilometrů!). Jižní pobřeží je navíc extrémně členité s tisíci ostrovů a hlubokými fjordy. Chilské republika je zemí „ohně“ a stejným titulem se honosí také jedna z částí tohoto státu. Naopak poušť Atacama, ležící na severu země, patří vůbec k nejsušším místem na Zemi. Teď ale k tomu nejpodstatnějšímu. Metalovou scénu (stejně jako v ostatních státech Jižní Ameriky) ovlivnil velký úspěch brazilské SEPULTURY, která měla obrovský podíl na rozšíření metalového podhoubí. Proto v té době vzniklo nemálo thrashových souborů. KæffelNicméně je třeba podotknout, že ani jeden už slavné tažení SEPULTURY nenapodobil. Jistá změna přichází s nástupem mladší metalové generace, jejichž zdroje inspirace plynou ze starého kontinentu. To je také příklad kapely HETROERTZEN z města Puerto Varas, vzniknuvší už v roce 1997. Souměrně s ní fungují také další party HHAHDA a HORNS, které jsou s HETROERTZEN člensky provázané a tím vzniká jakési black metalové podhoubí, mající velmi blízko k tomu evropskému. První album pod hlavičkou HETROERTZEN, vychází v roce 2002 a jmenuje se „Flying Across The Misty Gardens“. Nekompromisní black metalová smršť jednoznačně připomíná norská temná komanda a svým způsobem jim vzdává i hold. Kapela se zároveň stává postrachem veřejnosti, jelikož jednotliví členové se vůbec netají svými rouhačskými postoji, a to už vůbec nemluvím o jejich satanské image. Za pozornost rozhodně stojí vokály bubeníka Kæffela, přebírajícího vůdcovskou úlohu z „drumařské“ stoličky. AskvaderNa albu rovněž vypomáhal jistý Aldo Araya, působící ve velmi protřelé formaci BEWITCHED (neplést si se švédskou kapelou stejného jména). V roce 2003 vychází druhá, neméně démonická kolekce „A Crimson Terrible Vision“ a do útrob podsvětí ji vysílá firma Rawforce productions. Téměř hodinová smršť je ještě více nekompromisnější, ale nelze si nepovšimnout melodických vyhrávek, o které se postaral vrchní kytarista Ǎskväder, jakožto jediná persóna, která při nahrávaní doprovázela bicmena Kæffela. Album je velmi silně ovlivněno norskou black metalovu scénou a určitě byste také rozpoznaly prvky, patřící do dílny švédských králů MARDUK. V roce 2005 vydávají HETROERTZEN zatím svou nejlepší nahrávku, nesoucí název „Rex Averno“.

Na albu se tentokráte podílela čtyřčlenná sestava a na síle materiálu je to znát. Všechny skladby mají doslova zabijácké tempo, drtící zvuk rozprostírá démonickou cestu, vedoucí přímo do středu pekla. Nahrávka rozhodně nezklame žádného příznivce přímočarého black metalu! Jedinou pihou na kráse jsou tak trochu „jalové“ bicí, postrádající jakýkoli „drajv“. Co se týká lyriky, tak v tomto bodě neustoupili Chilané ani o píď. Satanská symbolika a silně atikřesťanské texty jenom více sklouzly do roviny filozofie a je pokud je člověk chce pochopit, musí se do nich hlouběji začíst. To je tedy všechno ke kapele HETROERTZEN! Tímto ale vyprávění o metalové scéně v Chile nekončí! Nedávno se mi do rukou dostalo kompilační 2CD, vycházející jako promo zdejší metalové obce, a proto se můžete brzy těšit na druhý díl.

Aktuální sestava:
Kæffel - drums vocals
Åskväder - guitar
Valek - guitar
Damierè - bass
Ghrellberick - live vocals

Diskografie:
Flying Across the Misty Gardens CD (2002)
A Crimson Terrible Vision CD (2003)
Rex Averno CD (2005)

www.hetroertzen.com

ALLeš