ABSTRACT jsou šťastným symbolem našeho zinu! Ve svých devatenácti letech jsem právě s touto kapelou uskutečnil historicky první rozhovor pro RUM zine. Nemá snad ani cenu se šířít o tom, jak moc rychle nám čas běží. Naštěstí jsme zatím všechno přežili a já jsem skutečně velice rád, že přežili také sympatiční instrumentalisté z Banské Bystrice. Na mé otázky (stejně jako před lety) odpovídal Peter Lengsfeld.

Ahoj Peter ! Srdečně tě zdravím! Pamatuješ si vůbec ještě na náš rozhovor, cca. z roku 1999? Tehdy jste měli čerstvě venku druhé demo „AestuumII (MCMCVIII)“. Jak na tu dobu vzpomínáš? Jinak, proč připomínám právě tento stařičký, tebou ručně psaný rozhovor! Tehdy šlo o skutečne první rozhovor do RUM zinu vůbec!!!
Nazdar Aleši ! Na tú dobu si samozrejme pamätám a spomínam na ňu len v dobrom, ako skoro na všetko, čo som v ABSTRACT zažil a dúfam, že ešte zažijem. K tomu ešte prvenstvo v tvojom zine. Čo dodať, teší ma to.

Vzpomínáš takhle rád na staré UG časy devadesátých let? Schováváš v paměti nějaký úsměvný zážitek, který se váže k počátkům ABSTRACT?
Samozrejme. Bola to taká pre mňa čarovná doba, ktorej bol ABSTRACT tak isto súčasťou. Niektoré kapely, ktoré vtedy hrali už síce neexistujú, ale aspoň mám v zbierke ich demá alebo prvotiny a tak si môžem pripomenúť staré časy, keď si tie nahrávky znova pustím. No úsmevných zážitkov je veľmi veľa. Hlavne z úplne raných začiatkov kapely, kedy sme mali len staré španielky a tešili sa až si kúpime prvé elektrické gitary značky Jolana a riadne to roztočíme. Ha – Ha ...

Proměnila se od té doby nějakým výrazným způsobem tvá osobnost? Zmoudřel si třeba jako já?
Beriem veľa vecí už trochu inak ako som ich bral predtým. Nabral som veľa skúseností, či už v hudobnom, ale aj súkromnom živote, ktoré sa snažím využívať vo svoj prospech. Takže som asi trochu zmúdrel presne ako ty , ale to by mali hodnotiť iní. Tí, ktorí ma poznajú už dlhší čas.

Jak jsi vlastně spokojen s hudebním vývojem ABSTRACT? Jsi spokojený s tím co jste dokázali, a nebo sis před časem dával přece jen vyšší cíle?
Za 12 rokov existencie ABSTRACT sme určite spravili kopec roboty. Nahrali sme dva demá a jedno demo CD, ktoré bolo neskôr vydané ako naša prvotina „Fragmenthea“ a MCD Symmetry. No a momentálne máme nahraný nový materiál, ktorý ponesie názov „ „The Pantomime In Neosolium“ a hľadáme preň vydavateľa. Pripravili sme videoklip ku skladbe „ Men Of knowledge“ a teraz pripravujeme ďalší videoklip k novému materiálu. Odohrali sme vyše 120 koncertov. Dali sme do toho všetko, čo sa v danej dobe dalo dať a dúfam, že ešte aj dáme. V súčasnosti som spokojný s tým, čím sme prešli a ako to dopadlo. Viac by sa dalo však dosiahnuť len vtedy, keby sme mali nejaký väčší label.

Výsledkem vašeho usilovného snažení bylo vydání dema „Fragmenthea“, které však vyšlo už na CD-R, ovšem jako oficiální album spatřilo světlo světa až opět let později. To se v té době nenašel jediný česko-slovenský label, který by měl o vydání tohoto nosiče zájem? Přiznávam se, že právě toto CD považuji za vrchol vaši tvorby ...
Viem, že „Fragmenthea“ mala skvelé ohlasy a som rád, že sa ti páči. V tej dobe sme to posielali do rôznych zinov, kde sa objavili väčšinou kladné recenzie, ale vydavateľa sme nenašli. S propagáciou nám pomáhal aj Jarda Bezruč z IN DEED HELL za čo mu patrí naša vďaka. Avšak až Franta (ADULTERY ) nám ponúkol vydanie pod svojim vydavateľstvom Dawnart records. Podmienkou však bolo natočiť videoklip a nahrať novú bonusovú pieseň. Medzi týmto obdobím (5 rokov) sme však stihli vydať v roku 2002 mini CD „Symmetry“.

Ano, další otázka směřuje právě k CD „Symmetry“, které už dle mého soudu nedosahuje tak vysokých kvalit jako „Fragmenthea“( i když postřehy recenzentů nebyly vůbec špatné). Jak si s tímto počinem spokojen dnes?
So „Symmetry“ som spokojný tak na 60%. Veľa vecí by som určite spravil inak a niektoré skladby ešte dotiahol. Z tohto MCD mám rád veľmi dve skladby a to „Wretched people“ a „In the sigh of symmetry A“. Tieto dve skladby hrávame aj na koncertoch. Aj keď možno tento mini album nedosahuje kvalít ako album „Fragmenthea“ pevne si za ním stojíme.

Obě alba vydala dost neznáma hudební vydavatelství (alespoň tedy pro mně). Mohl bys je v krátkosti představit? Jak ste byli spokojeni s jejich prací?
Je pravda, že sme naše materiály vydali pod menej známymi vydavateľstvami, ale urobili pre nás kus roboty. Hlavne Franta a jeho Dawnart records, ktorý vydal „Fragmentheu“. Pripravil pre nás koncerty spravil promotion a dokopal nás k videoklipu. Celkovo nás nabil novou energiou, ktorú sme už potrebovali. MCD „Symmetry“ bolo vydané malým labelom Feedback production, ktoré si založil náš blízky kamarát, takže nám pomohol s vydaním.

V roce 2005 stopy ABSTRACT zatím končí. O nových skladbách si však už něco naznačil. Jaké tedy budou?
Áno. Nový materiál je už hotový. Obsahuje 7 skladieb a je sčasti v duchu „Fragmenthei“ a „Symmetry“. Niektoré skladby sú rýchlejšie a niektoré pomalšie, no stále je to čisto inštrumentálny materiál. Jednoznačne môžem povedať, že je to náš zatiaľ najtechnickejší materiál.

Nemáš trochu strach, že posluchačí na ABSTRACT přece jen malinko pozapomněli?
Dva roky od vydania našej poslednej nahrávky nieje zase tak veľa. Aspoň si myslím. Takže strach nemám. Tí, ktorí majú radi ABSTRACT tak určite na nás nezabudli. Nový materiál je nahraný, takže už len nájsť vydavateľa a všetko bude na svojom mieste ako má byť.

Jako instrumentální kapela máte mnohem těžší pozici, jelikož zaujmout posluchače pouze instrumentální cestou, není vůbec jednoduché. Nemáte obavu z toho, že byste se mohli po nějaké dobe začít opakovat?
Tu už trochu strachu mám a je pravda, že to nemáme jednoduché. Vieš veľa kapiel sa opakuje a ťažko prichádzať s niečím novým. Je to podľa mňa hop alebo trop. Kapela by sa však mala určite vyvíjať a to sa týka aj nás. My sa však snažíme ísť ďalej či už po technickej stránke alebo s nápadmi.

V súčasné době se do metalu čím dál více promítají moderní prvky, které jsou vesměs spojeny s elektronikou a využíváním samplů. Myslíš, že tohle by mohla být jedna z cest, kterou by se ABSTRACT mohli alespoň z časti vydat?
Nebránime sa ničomu novému. Možno, že sa niekedy vydáme aj týmto smerom. Čas ukáže.

Pochválit musím vaší internetovou prezentaci, která je jedním slovem bombastická! Kdo za touto krásou vlastně stojí? Neuvažujete třeba do sekce download zařadit dvě vaše stará dema?
Ďakujeme. Internetovú stránku považujeme za dosť dôležitú a tak sme oslovili nášho dobrého kamaráta, ktorý sa tvorbe stránok venuje profesionálne. No a on nám s tým pomohol za čo sme mu veľmi vďační. Či sa skladby z prvých dvoch dem objavia aj na našej stránke, tak o tom ešte pouvažujeme a možno ich tam časom zaradíme.

A ještě jedna otázka, která se váže k internetu. Možná sis všiml, že některé kapely už ani nehledají vhodný label a své skladby uveřejňují jednoduše na svých stránkách. Dokážeš si představit něco podobného u ABSTRACT? Jaký je tvůj komplexní názor na stahování hudby z internetu?
Tak to neviem, ťažko povedať. Určite by som bol radšej, keby nahrávky ABSTRACT boli vydané pod určitým vydavateľstvom. Ale aj zverejnenie na svojom webe je určitá forma propagácie. No a sťahovanie z internetu? Ja osobne nie som proti. Veľa mojich kamarátov si sťahuje hudbu z internetu. Ja však dávam prednosť kúpe oficiálneho originálneho nosiča. Čo sa mi páči, to sa snažím mať vo svojej zbierke originál.

Teď bych opět malinko zavzpomínal. Od zmiňovaného roku 1999 utekla spousta vody. Pokus se vybrat několik alb z česko-slovenské metalové líhně, která tě během této doby zaujala?
FORGOTTEN SILENCE - Kabaach, WAYD – Decadance, GALADRIEL – From Ashes And Dust, PATHOLOGY STENCH – Accion mutante a veľa ďalších.

...a jaké nahrávky točíš ve svém přehrávači v současnosti?
V súčasnosti počúvam najčastejšie SATYRICON – Now – Diabolical, LEGION OF DAMNED alebo SUSPERIU – Unlimited. Ale to sa stále mení. Väčšinou počúva to, čo si ako posledné kúpim napr. Musorgskij.

Česko a Slovensko po „slavném“ rozdělení v EU! Jak vnímáš tenhle krok? Pociťuješ nějaké pozitivní změny ve vašich životech?
Ja sa považujem za českoslováka a to aj z toho dôvodu, že môj otec je z Čiech. No lepšie povedané z Moravy. Takže moje srdce bije na dve strany. Mám u vás celú polovicu rodiny. No a EU? To je len politika. Som rád, že sme zase akože spolu a dúfam, že to tak už ostane. No pozitívne zmeny budem hodnotiť až neskôr. Dúfam, že nejaké prídu.

Jaké mají ABSTRACT plány na následující měsíce ? Budou vás moci fanoušci vidět třeba na nějakých letních festivalech?
Máme toho naplánovaného naozaj dosť. Okrem toho, že sme začali s hľadaním vydavateľa na náš nový materiál „The Pantomime In Neosolium“ dokončujeme náš videoklip. Začiatkom marca odchádzame na 10 dňové turné Dawn of spring 4. po boku ADULTERY a Bieloruských borcov APOCRYPHAL. V rámci neho zavítame do Bieloruska, Ukrajiny a cez Slovensko skočíme v Čechách (Rokytnice a Přerov).V apríli nás čakajú koncerty v Pardubiciach, Mladej Boleslavi a Prahe spolu s Poliakmi NEOLITH a s domácimi RETURN TO INNCENCE. Letné festy sú len v jednaní, tak uvidíme ako to dopadne.

Skvělé! Děkuji Ti moc za rozhovor ! Měj se super a doufám, že náš další kontakt bude mnohem kratšího intervalu“ !!! Držím vám palce ! Nechť se daří !
Ja tebe ďakujem za priestor a dúfam, že sa na niektorom koncerte stretnem s tebou a samozrejme aj s našimi fans, na ktorých sa veľmi tešíme. Všetkých vás pozdravujem a majte sa krásne.

Diskografie:
Instrumental emotion – demo (1996)
Aestuum II (MCMXCVIII) – demo (1999)
Fragmenthea – demo (2000)
Symmetry – CD (2002) Feedback Productions
Fragmenthea – CD (2005) Dawnart

Sestava:
Peter Lengsfeld - Guitar
Paul Gablik - Guitar
Julo Balon - Bass
Miloš Fábry - Keyboards
Peter Gáblik - Drums

http://www.abstractsk.com/

ALLeš